Přísecký kostel sv.BarboryPřísecký zámeček Příseka

Zpravodajství



Hlavní stránka


Protest zemědělců na Vysočině

Pole na Kolíblu pohnojily hektolitry mléka

Ve čtvrtek 29. října krátce po jedné hodině odpoledne pole na kopci Kolíbl nedaleko Studének na Jihlavsku zbělelo rozlévaným mlékem, které sem dovezly necelé tři desítky traktorů a autocisteren. Z nich úderem třinácté hodiny začali zemědělci z Vysočiny vylévat na pole na sedmdesát tisíc litrů mléka, které se tam pomalu, za typické vůně vsakovalo do země. Do protestní akce se zapojili desítky zemědělských podniků, včetně nejvýznamnějších výrobců mléka na Vysočině.

Vysočina je největším producentem mléka v zemi, na celostátní výrobě se podílí zhruba 16 procenty. Zemědělci z kraje proto patřili mezi hlavní iniciátory protestní akce, která se ve stejný den konala asi na osmi místech v Česku.

Jejich počínání sledovaly ze silnice desítky novinářů. Přítomny byly televizní štáby a vedoucí představitelé zemědělských družstev a farem z celého kraje.

Cisternu plnou mléka na pole přivezl například Josef Čáp ze Zemědělského družstva Roštýn - Hodice. "Chceme, aby se výkupní cena mléka zvedla. Doufáme, že tato akce bude mít nějaký efekt. Je to ubíjení družstevníků," stěžoval si Čáp. Za pravdu mu dali i další protestující, kteří se do celorepublikové akce zapojili.

Na pole u Puklic dorazili například i zástupci Zerasu z Radostína nad Oslavou. "Přivezli jsme sem šest kubíků mléka," řekl zaměstnanec družstva Miroslav Vaněk.

Ještě mnohem víc tekutiny plné vitaminů a vápníku měl pak v cisterně Josef Maša. "Vypustím na pole šestnáct tisíc litrů. Je to množství, které se u nás nadojí za jeden den," řekl zaměstnanec Proagro Radešínská Svratka.

"Nejsme řízeni žádnou organizací. Ta iniciativa vyšla zespodu. Od farmářů, pro které je současný stav katastrofa. Když mlékárny naše mléko nechtějí, tak je vylijeme," řekl jeden z organizátorů František Halásek, předseda Zemědělského družstva Okříšky.

Mléko = pilíř českého zemědělství

Dalším protestujícím byl Jaroslav Pátek z České Bělé u Havlíčkova Brodu. "Mám v cisterně jedenadvacet tisíc litrů mléka. Posbírali jsme ho z několika zemědělských družstev. Je tam mléko například z Horní Krupé, Krucemburku, Pohledu a dalších," sdělil Pátek.

Jelikož bylo protestujícím zemědělcům mléka líto, vyzdobili cisterny černými vlajkami a opatřili je hesly:
"Pokud padnou zemědělci, padne český venkov."
"Být bez českého zemědělství = být bez českých potravin."
"Produkce mléka = pilíř českého zemědělství."
"Dříve mléko pro zdravé kosti, dnes hnojivo na pole."
"Chceme zastavit vybíjení krav."

Zoufalým krokem chtěli protestující zemědělci upozornit na špatnou situaci na trhu mléka, neboť už rok prodávají mléko se ztrátou. Od mlékáren za litr dostávají 5,50 Kč až šest korun, jejich výrobní náklady se přitom pohybují kolem osmi korun. Chov skotu je důležitou součástí zemědělské výroby na Vysočině. Pravidelné tržby za mléko dřív pomáhaly stabilizovat chod farem. Vysoký propad výkupních cen je už ale pro řadu podniků likvidační.

"Je to velice smutný pohled, ale nemáme jinou šanci. Obchodní řetězce tlačí cenu mléka tak nízko, že výrobci musí mléko prodávat pod cenou," řekl Vlastimil Vaněk, ředitel jihlavské agrární komory. "Není mi zrovna do smíchu, když si uvědomím, kolik lidské dřiny stojí za tím, než vyrobíte cisternu mléka," řekl traktorista z Telčska. Dodal, že může přijít ještě horší doba. "Mám na mysli vybíjení stáda," dodal. Chov skotu je v našem kraji důležitou součástí zemědělské výroby.

Podle jeho vyjádření už některé farmy začaly omezovat chov dojnic. Některé podniky kvůli nedostatku peněz šetří na krmení pro zvířata. Mnozí chovatelé v posledních letech investovali do modernizace stájí, aby splnili směrnice Evropské unie a nyní nemají peníze, aby mohli splácet úvěry.

"Protestní akce zemědělců nic nevyřeší a jen znehodnocují drahocennou surovinu," uvedl v prohlášení mluvčí Ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. Ministerstvo si je podle jeho slov vědomo složité situace, ve které se producenti mléka již delší dobu nacházejí.

"Ministerstvo zemědělství však maximálně podporuje všechny kroky, které mají za úkol tíživou situaci zemědělců produkujících mléko řešit," zopakoval již dřívější stanovisko resortu Vorlíček.

Mluvčí připomněl, že ministerstvo počítá v příštím roce s podporou tuzemského trhu s mlékem prostřednictvím článku 68, který umožňuje převést až 3,5 procenta z přímých plateb na speciální programy. Podpora producentům mléka by se tak měla zvýšit o zhruba 800 milionů korun.

Letos na jaře se chovatelé v kraji Vysočina starali přibližně o 83 000 krav. Od ledna do konce srpna bylo podle statistiky odvezeno na porážku 13 370 krav, zhruba o 1000 kusů vyšší počet než před rokem. V procentním porovnání se porážky krav meziročně zvýšily o 8,4 procenta.

Doprava v Jihlavě zhoustla

Poté, co se mléko na bývalém kukuřičném poli vsáklo do země, kolona autocisteren a traktorů vyjela spanilou jízdou směrem do centra krajského města. Pomalu jedoucí kolona traktorů a nákladních i osobních aut projížděla po Brtnické ulici na Znojemský most a pokračovala po jihlavském průtahu ulic Hradební na ulici Jiráskova kolem autobusového nádraží až k odbočce na Větrný Jeníkov, kde se vozy rozdělily na dvě skupiny.

K žádným komplikacím během akce nedošlo, zvýšil se pouze provoz v místech, kudy projížděla kolona traktorů i osobních aut. Na celou akci dohlížela hlídka policie.
--- Zdroj: Jihlavský deník + Jihlavské listy ---

Pozn.: Myslím, trasa přes Jihlavu nebyla správně zvolena a že k završení protestní akce bylo vhodnější projet se zmáčknutými klaksony kolem budovy krajského úřadu, aby si příslušná místa zemědělců více povšimla.

Zpravodajství